Little Sandwiches - malutkie niewinne kanapeczki

We all want some little snack every now and then. This is something I came up when I really wanted some sandwich. As I don't eat bread anymore I was trying to have the same experience without feeling guilty. That's how my little cucumber sandwiches were invented. Crunchy and fresh. Nice snack that will not only give you energy but also will not leave you feeling guilty.

For 2 portions:
1/2 cucumber thickly sliced
1 avocado - mashed
1 hard boiled egg
pate
few black olives
spring onion
parsley
salt and pepper

Simply spread pate on few cucumber slices and cover with other. Garnish with some spring onions and parsley.
The second version - spread mashed avocado on the cucumber and cover with another slice. Place more avocado on top and cover with egg slice. Add half of olive on top. Sprinkle with spring onion, salt and pepper and enjoy guilt free pleasure!


Czasami każdy z nas ma ochotę na coś małego do przegryzienia. To jest coś na co wpadłam, gdy bardzo miałam ochotę na kanapkę. Od niedawna nie jadam pieczywa a chciałam mieć podobną przyjemność i jednocześnie nie czuć się winną. I tak wpadłam na pomysł tych malutkich kanapeczek z ogórka. Świeżych i chrupiących.

Na 2 porcje:
1/2 orórka pokrojonego w grube plastry
1 avokado - rozdrobnione widelcem
1 jajko ugotowane na twardo
dobrej jakości pasztet
kilka czarnych oliwek
cebula dymka
natka pietruszki
sól i pieprz

Kilka plastrów ogórka smarujemy pasztetem i przykrywamy drugim plastrem. Wierzch posypujemy dymką i natką.
W wersji drugiej- ogórki smarujemy avokado i przykrywamy drugim plastrem. Wierzch smarujemy avokado i nakładamy plaster jajka, połowe oliwki. Wszystko posypujemy dymką, opruszamy solą i pieprzem.
Smacznego!