Soczewica z boczkiem

Zjedzmy dziś coś zdrowego z odrobiną boczku. Smak tego dania opiera się na szczegółach. Drobne "zabiegi kulinarne" sprawią, że zwykła soczewica stanie się świetnym daniem.

Składniki:
Soczewica 250 gr,
Boczek wędzony,
Buraczki 3 sztuki,
Cebula 2 sztuki,
Jabłko 1 duże,
Czosnek niedźwiedzi,
Sól.

Gotujemy soczewicę. W tym samym czasie wstawiamy do piekarnika dwie całe, umyte cebule oraz pokrojone w grube plastry jabłko. W innym garnku gotujemy buraczki.
Na rozgrzaną patelnię kładziemy plastry boczku i na wolnym ogniu podsmażamy go. 

Kiedy jabłko już zmięknie wyciągamy go z piekarnika. Cebulę pozostawiamy na dłużej, aby się pięknie przypiekła.
Sprawdzamy soczewicę, jeżeli zaczyna mięknąc przyprawiamy ją czosnkiem niedźwiedzim i gotujemy jeszcze chwilę. Kiedy boczek się już przysmaży dodajemy troszkę tłuszczu do soczewicy.

Buraczkowy krem:
Ugotowane buraczki obieramy ze skórki i wkładamy do blendera, dodajemy upieczone jabłko oraz upieczoną, obraną ze skóry cebulę. Dodajemy 2 łyżeczki tłuszczyku z boczku i miksujemy w blenderze.

Dodajemy drugą upieczoną cebulę do soczewicy i chwilę wszystko gotujemy, aby przeszło aromatem pieczonej cebuli.

Wykładamy na talerz buraczkowy/jabłkowo/cebulowy krem na to kładziemy soczewicę oraz chrupiące plastry smażonego boczku.


Łosoś teriyaki

Dziś trochę inna odsłona łososia. Bardziej orientalna. Jest to przepis zaczerpnięty z kuchni japońskiej. Wszystkie składniki sosu teriyaki są łatwo dostępne w większych supermarketach.

Na 4 porcje:
4 filety z łososia ze skórą
3 łyżki sake
3 łyżki sosu sojowego
3 łyżki mirin (może być zwykły ocet ryżowy)
1.5 łyżki brązowego cukru
1 łyżka wody
Opcjonalnie olej do smażenia
Spory chlust sake też do smażenia

Najpierw rozpuszczamy cukier w wodzie. Dodajemy sake, sos sojowy I mirin I dokładnie mieszamy. Zalewamy sosem łososia I odstawiamy na min 1godzine. Najlepiej gdy postoi tak przez noc.
Na patelnię wykładamy łososia skórą do dołu I smażymy na średnim ogniu przez kilka minut. Wylewamy resztę sosu I ciągle polewamy nim rybę. Sos zgęstnieje. Wtedy dolewany sake. Łosoś powinien tak się smażyć ok 15minut. Pamiętajmy, żeby nie przeciągać smażenia zbyt długo bo łosoś będzie suchy.
Smacznego!


Zebra

Zebra jest takim ciastem, które kojarzy mi się z dzieciństwem. Był taki czas, że Zebrę piekło się często I gdzie by nie iść w gości, wszędzie była na stole. Wydaje się być teraz trochę zapomniana. Zrobiłam ją ostatnio do pracy żeby osłodzić troszkę atmosferę w biurze :-)

Składniki:
5 jajek
1.5szkl cukru
2.5szkl mąki
2 łyżeczki proszku do pieczenia
1szkl oleju
1szkl wody
3 łyżki mąki pszennej
1 łyżeczka pasty waniliowej (lub esencji)
3 łyżki kakao

Wykonanie:
Białka ubić na sztywno. Ubijając dalej dodawać cukier I po jednym żółtku. Powoli miksując dodawać mąkę I proszek do pieczenia. Dalej dodawać olej I wodę na przemian.
Ciasto należy podzielić na dwie części. Do jednej dodać 3 łyżki mąki I pastę waniliową. Do drugiej - kakao.
Do przygotowanej tortownicy wlewamy na zmianę masę jasną I ciemną (jedną na środek drugiej).
Piec w temp 180°C przez ok 1godz 15minut aż do suchego patyczka.
Smacznego!

Żurek

 Zbliżają się święta a głównym świątecznym daniem w wielu domach jest żurek. Dziś podam przepis na prawdziwy żurek na zakwasie. Przepis pochodzi z 1914 roku, i moim zdaniem jest świetny.
Nie dodałam zdjęcia ponieważ na razie mam tylko zakwas, który nie jest fotogeniczny :))). Jeśli chcecie podać żurek na niedzielne śniadanie zróbcie zakwas dziś wieczorem. 

Składniki
Zakwas:
Mąka żytnia 10 łyżek,
Ciepła woda

Żurek
Śmietana,
Dobrej jakości kiełbasa,
Ziemniaki.


Mąkę żytnią, razową zalać ciepłą wodą. Do smaku można dorzucić kilka skórek chleba i pozostawić w cieple. Po kilku dniach, kiedy zakwas nabierze winnego smaku wymieszać dobrze łyżką. przecedzić przez sito do garnka. Następnie posolić i doprawić śmietaną. Jeśli zakwas wyjdzie za kwaśny, można dodać wody i do śmietany dodać mąki. Można dodać do niego wadzonej kiełbasy. Podawać żurek z ziemniakami i przysmażoną słoninką.